Czy warto wynająć adwokata?

Większość z nas nie miała do czynienia z sądem i bardzo dobrze. W życiu pojawiają się jednak takie sytuacje, które jedynie postępowanie sądowe może sprawiedliwie rozstrzygnąć. Ponieważ nie mamy w tych kwestiach dużego doświadczenia i nie potrafimy samodzielnie obronić się albo uzyskać należnych nam świadczeń, podejmujemy współpracę z profesjonalistami, którzy poprowadzą nas i będą reprezentować w czasie rozpraw. Czy jednak taka współpraca zawsze jest konieczna? Czy warto wydawać pieniądze na adwokata? Jeśli i Ciebie czekają wizyty w gmachu sądu, sprawdź, czy powinieneś wcześniej udać się do kancelarii adwokackiej.

Wiele zależy od charakteru sprawy sądowej. Jeśli zostałeś wezwany w charakterze świadka, oczywiście współpraca z adwokatem nie będzie Ci potrzebna. Mów po prostu prawdę na temat zdarzenia, którego dotyczy proces.

Zupełnie inaczej kwestie te wyglądają w przypadkach, w których jesteśmy oskarżeni, ofiarą albo chcemy wywalczyć jak najbardziej korzystny werdykt. Jeśli tylko nie znamy meandrów polskiego prawa, oczywiście współpraca z adwokatem będzie korzystna. Co więcej, warto wybierać profesjonalistę z danej dziedziny, której sprawa sądowa dotyczy. Wystarczy wpisać hasło typu „adwokat Olsztyn” z określonym dopiskiem, by znaleźć tego, który pomoże nam przejść cały proces jak najlepiej. Adwokaci zapraszani są do współpracy najczęściej do wszystkich spraw karnych, ale również do spraw o opiekę nad dzieckiem, do spraw o podział majątku, rozwodowych czy o należne odszkodowanie. Dzięki nim rzeczywiście udaje się wpłynąć na jak najbardziej korzystny werdykt.

Warto też zaznaczyć, że współpraca z adwokatem nie musi być droga. Coraz częściej za taką pomoc można płacić w ratach albo adwokat pobiera po prostu określony procent od zasądzonej kwoty – na przykład odszkodowania. Jeśli pod uwagę weźmiemy wysokie kwoty, okaże się, że pomoc specjalisty jest wręcz niezbędna i nie warto oszczędzać. Bez adwokata sprawa może być przegrana, a my stracimy o wiele więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *