Transakcje bezgotówkowe na polskim rynku finansowym

Według najnowszych statystyk, jakie udostępnił Narodowy Bank Polski, aż 77% Polaków posiada konto bankowe a nawet 66% kartę płatniczą. Z tego samego raportu wynika również, iż tylko 20% z nas nie ufa i nie korzysta z możliwości przeprowadzania transakcji zakupowych w formie bezgotówkowej a 17% Polaków nadal uznaje, że transakcje tego rodzaju trwają o wiele dłużej niż te przy wykorzystaniu gotówki.

Aktywni użytkownicy kart płatniczych

To, że karty płatnicze posiada aż 66% Polaków nie oznacza, że tyle samo korzysta z nich w sposób aktywny. Z badań wynika, iż najchętniej posługują się nią osoby młode, które posiadają wyższe wykształcenie. To również osoby, które mieszkają w dużych aglomeracjach miejskich i uzyskują miesięczne dochody wyższe aniżeli średnia krajowa.

Gdzie dokonujemy najwięcej transakcji bezgotówkowych?

82% wszystkich transakcji nadal dokonywanych jest przy wykorzystaniu gotówki. Polacy nadal kupują najczęściej w małych sklepach osiedlowych i na targowiskach a to właśnie w tych miejscach jest najtrudniej o dostępny terminal. Okazuje się jednak, że w miejscach tych odbywa się nawet połowa wszystkich transakcji przy pomocy kartą płatniczą. Gdyby więc właściciele małych, lokalnych punktów zakupowych i usługowych udostępniali opcję transakcji bez użycia gotówki, pewnie odsetek popularności byłby o wiele większy. Świadczą o tym nie tylko przekonania, ale i wyniki badań statystycznych – prawie w połowie przypadków, respondenci narzekają, iż nawet jeśli chcą zapłacić w sklepie kartą to sprzedawcy takowej opcji im po prostu nie udostępniają.

Takich problemów nie ma natomiast w większości punktów otwartych w centrach handlowych i supermarketach – tam za zakupy płaci się kartą w 18% przypadków. 12% płatności bez użycia gotówki dokonuje się w innych aniżeli sieciowych sklepach a 8% dotyczy wykonywanych usług. Zadziwiać może jedynie fakt, iż na stacjach benzynowych kartą płaci jedynie 6% przebadanych respondentów. Akurat w tego rodzaju punktach terminale są praktycznie zawsze dostępne.

Ile wydajemy dokonując płatności kartą?

Wyliczono średnią wartość jednorazowej transakcji, jaka jest dokonywana w Polsce bez użycia gotówki – to około 89 złotych w przypadku karty debetowej oraz 132 złotych, jeśli weźmiemy pod uwagę kartę kredytową. Zbliżeniowo płacimy za zakupy w kwocie około 25 złotych – pamiętajmy, że przy transakcjach zbliżeniowych funkcjonuje limit do 50 złotych bez konieczności użycia PIN-u karty.

Ciekawostką jest fakt, iż chociaż płacąc zbliżeniowo, nie wydajemy kroci to patrząc na wszystkie kraje europejskie i tak jesteśmy w tej kwestii pionierami. To właśnie Polacy korzystają z kart zbliżeniowych najczęściej. Wpływ na to mają przede wszystkim banki, dla których standardem stały się już właśnie takie karty i swoim klientom rzadko kiedy dają w tej sprawie wybór. Wyrabiając nową kartę płatniczą możemy więc być prawie pewni, że otrzymamy taką, dzięki której za zakupy bez żadnej autoryzacji zapłacimy do 50 złotych (przy kwocie wyższej koniecznym staje się wpisanie PIN-u).

1 thoughts on “Transakcje bezgotówkowe na polskim rynku finansowym”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *