Jak zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z kart bankowych?

Każdego roku przybywa w naszym kraju wydawanych przez banki kart płatniczych. Zgodnie z raportem NBP, na koniec III kwartału 2015 roku wyliczono ich 34,7 miliony, czyli o 385 tysięcy więcej aniżeli analogicznie w roku poprzednim.

Co więcej, Polacy uznawani są za europejskich pionierów patrząc na chęć korzystania z nowych technologii, jakie dotyczą transakcji bezgotówkowych – aż 79,4% wydanych kart to te zbliżeniowe. W obliczu tychże statystyk, jak więc zrozumieć fakt, iż nadal aż 82% transakcji przebiega przy wykorzystaniu gotówki?

Karty bankowe posiadamy, ale niekoniecznie chcemy z nich korzystać. Nadal wątpimy po prostu w bezpieczeństwo ich używania. Chociaż prawie 79% wszystkich pensji, jakie otrzymują Polacy wpływa na indywidualne konta bankowe to większość z nas wypłaca je po prostu w banku bądź korzysta z bankomatów a w sklepach posługuje się gotówką. Używanie kart płatniczych jest znacznie bardziej powszechne w dużych miastach, w tych mniejszych czy na wsiach nie wszędzie istnieje już możliwość korzystania z terminala płatniczego.

Dlaczego boimy się korzystać z karty płatniczej?

Przede wszystkim z obawy o przekazanie danych z karty niepowołanym do tego osobom. Boimy się również kradzieży – płatności zbliżeniowe są możliwe przecież bez autoryzacji transakcji kodem PIN, do kwoty 50 złotych. Nie czujemy się też komfortowo wypłacając pieniądze z bankomatu – złodzieje stosują specjalne nakładki skanujące dane z karty, ta może nam być po prostu skradziona bądź możemy stać się ofiarą kradzieży gotówki w momencie jej wypłaty. Korzystając z terminala nie czujemy się komfortowo, kiedy inni mają możliwość przyjrzenia się wpisywanemu kodowi PIN, niechętnie też oddajemy kartę do dyspozycji sprzedawcy.

Nasze obawy nie są jednak do końca zasadne, są raczej podsycane przez media, które szukają sensacji w każdym jednostkowym przypadku kradzieży. Według ekspertów finansowych, korzystanie z płatności bezgotówkowych jest nie tylko dużo bardziej komfortowe, ale i bezpieczne aniżeli zakupy z wykorzystaniem fizycznego pieniądza. Co więcej, istnieje wiele różnych sposobów, by jeszcze bardziej zabezpieczyć tego rodzaju transakcje.

Jak bezpiecznie korzystać z karty bankowej?

  1. Korzystając z bankomatu sprawdzajmy, czy nie zostały na nim nałożone żadne nakładki skanujące. Wybierajmy też tylko te punkty, w których działa monitoring – idealne są bankomaty umieszczone w placówkach banków. Nigdy nie wypłacajmy środków w towarzystwie nieznajomych osób i nie zapominajmy o zasłanianiu klawiatury przy wpisywaniu kodu PIN.
  2. Realizując transakcje w sklepie, nie powierzajmy karty sprzedawcy a korzystając z terminala zakrywajmy klawiaturę tak, by inni klienci nie zobaczyli wpisywanego kodu PIN.
  3. Wiele wątpliwości budzą także płatności zbliżeniowe. Pamiętaj, by zawsze płacić kartą dopiero wtedy, gdy na wyświetlaczu terminala ukaże się kwota. W portfelu noś dwie karty obok siebie, dzięki temu zapobiegniesz ich niechcianym obciążeniom. Ciekawostką jest fakt, iż karty zbliżeniowe działają jedynie w odległości 5 centymetrów więc obawy te nie są do końca racjonalne.
  4. Jeśli robisz zakupy online upewnij się, że sklep posiada poprawny certyfikat SSL. Nigdy też nie zapisuj na stałe danych z karty w e-sklepie.

3 thoughts on “Jak zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z kart bankowych?”

  1. Wszystko jest dla ludzi myślących nawet karty płatnicze. Spotkałem się nie raz sytuacją gdzie osoby posiadające kartę płatniczą miały pin zapisany na kartce, którą nie zawsze nosili w portfelu potem ją gubili. Nie rozumiem jak nie można zapamiętać czterech cyferek. Jeszcze większą głupotą jest pożyczanie karty i dyktowanie przez telefon pinu.

  2. Dobrze że chociaż w oddzielnych listach przychodzi pin i karta. W latach 90 tych jak były pierwsze karty to w jednym liście przysyłany był pin z kartą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *