Czy karty bankowe są bezpieczne?

Podstawową kwestią, jaka poruszana jest w tematyce kart płatniczych jest bezpieczeństwo ich użytkowania. Okazuje się, że chociaż nadal liczna grupa Polaków woli korzystać z gotówki (aż 82% transakcji dokonywana jest właśnie przy wykorzystaniu fizycznego pieniądza), to właśnie płatności bezgotówkowe są dużo bardziej bezpieczne. W naszym kraju „fraudy”, czyli nielegalne transakcje to tylko 0, 003% wszystkich, jakich dokonuje się kartami.

Niezwykle „złą prasę” mają na przykład transakcje zbliżeniowe, czyli takie, dzięki którym możemy płacić za zakupy stykając jedynie naszą kartę z terminalem płatniczym. Co ciekawe, przy transakcjach do kwoty 50 złotych nie jest nawet wymagany kod PIN. Właśnie ta łatwość realizowania zakupów tym sposobem sprawia, że klienci banków tracą do niej zaufanie. W praktyce jednak naprawdę trzeba mocno się postarać, by z indywidualnego konta zniknęła chociażby złotówka bez naszej wiedzy.

Oczywistym jest fakt, że istnieje pewne ryzyko i zagrożenia a kartami należy posługiwać się w sposób odpowiedzialny. Transakcje bezgotówkowe łatwo porównać jednak z tymi przy pomocy gotówki a bilans zysków i strat okaże się dużo bardziej korzystny dla tej pierwszej metody. Portfel z fizycznym pieniądzem możemy łatwo zgubić, może on również zostać skradziony a gotówka będzie już raczej nie do odzyskania. W przypadku utraty karty bankowej w łatwy sposób możemy zapobiec wypłacie środków przez niepowołane ku temu osoby. Przede wszystkim wypłaty zabezpiecza kod PIN, po drugie szybka reakcja i kontakt z bankiem sprawi, że ta zostanie natychmiast zablokowana.

Jak potwierdzają eksperci, największym zagrożeniem dla posiadaczy kart bankowych mogą być ataki hakerów. Głośno było w ostatnim czasie o włamaniach do firmy Sony, gdzie hakerzy zdobyli dane wszystkich klientów. Dodajmy jednak, że banki aktualizują co i rusz systemy zabezpieczające, tworzą cykliczne audyty i organizują testy bezpieczeństwa, dzięki czemu ryzyko tego typu jest w znaczny sposób minimalizowane.

Zagrożeniami o najmniejszej skali są natomiast te, które dotyczą tylko przypadków jednostkowych natomiast właśnie nimi media zajmują się najczęściej. Tutaj wymienić można właśnie kradzieże karty i dokonywanie transakcji zbliżeniowych o niewielkiej wartości, podejrzenia kodu PIN i wyprowadzenia wszystkich środków z konta czy zeskanowania kart w bankomacie.

Warto podkreślić za to zalety dokonywania płatności przy wykorzystaniu kart zbliżeniowych. Niewiele osób tak naprawdę nie wie, że dużo trudniej udowodnić przed bankiem nieosobiste dokonanie transakcji zakupowych kartą z kodem PIN aniżeli te bez konieczności jego podania.

To właśnie zadaniem banku jest udowodnienie nam, że samodzielnie dokonaliśmy płatności kartą zbliżeniową. Jeśli w miejscu dokonywania zakupów nie zainstalowano kamery bądź nie ma naocznych świadków zdarzenia to takową sytuację trudno jest udowodnić a bank zobowiązany jest do oddania nam pieniędzy. Inaczej jest, jeśli weźmiemy pod uwagę karty z kodem PIN – jego znajomość jest potwierdzeniem możliwości użytkowania i dokonywania transakcji bezgotówkowych przy jej wykorzystaniu.

1 thoughts on “Czy karty bankowe są bezpieczne?”

  1. Dzisiaj są sposoby na łamanie różnych zabezpieczeń. Wmawianie ludziom jakie to karty bankowe są bezpieczne i super jest kłamstwem. W szczególności narażone są karty zbliżeniowe uważane za hit w płatnościach. Nie ma w pełni bezpiecznego rozwiązania, trzeba mieć oczy otwarte i patrzeć bankowi na ręce gdy chce nam coś wepchać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *