Coraz więcej bankomatów z gotówką o niewielkich nominałach

Chociaż do tej pory normą było, iż w bankomatach na terenie Polski można było wypłacać pieniądze o najniższym nominale 50 złotych to dzisiaj potwierdzono już fakt, iż coraz częściej istnieje możliwość wypłaty mniejszych kwot gotówki.

Jak wynika z danych przekazanych przez operatora sieci bankomatów Planet Cash, już blisko 1 500 bankomatów tylko tej marki pozwala na wypłaty sum mniejszych niż 50 złotych. Tylko w ostatnim czasie na terenie kraju pojawiło się 300 nowych urządzeń tego rodzaju, które udostępniają taka możliwość. Ciekawostką jest fakt, iż większość tychże bankomatów umożliwia wypłaty już od 20 złotych, niektóre nawet od 10 złotych.

Planet Cash nie jest jednak jedynym operatorem, który szybko reaguje na tego rodzaju potrzeby posiadaczy kart bankomatowych. Kolejnym jest Euronet, który daje możliwość wypłat minimalnej kwoty 20 złotych. Warto tutaj zaznaczyć, że operator stara się nawet zachęcać użytkowników do częstego korzystania ze swoich bankomatów organizując atrakcyjne loterie. W ten sposób sprawia, że użytkownik wypłata mniejsze sumy pieniędzy, ale częściej. Nie jest żadną tajemnicą, że operatorom właśnie na tym zależy najbardziej, przecież otrzymują prowizję od banków za każdą przeprowadzoną transakcję.

Z jednej strony trend ten podyktowany jest potrzebami konsumentów, którzy nierzadko potrzebują mniejszej sumy gotówki – najczęściej płatności dokonuje się dzisiaj kartą, niewiele jest już miejsc, gdzie przyjmowana jest jedynie gotówka. To z reguły niewielkie sklepy handlowe i punkty usługowe, w których za nabyte towary czy zrealizowane usługi płaci się niewiele. Ponadto, posiadacz karty zdecydowanie woli płacić za swoje zakupy kartą, gotówka szybko się „rozchodzi”. Wypłacając mniej, wydaje się mniej.

Z drugiej jednak prowizja dla operatorów bankomatów wynosi dzisiaj średnio 1,30 złotych od każdej transakcji. Taką właśnie płacą im wydawcy kart bankomatowych. Nic dziwnego, że zależy im na tym, by właściciel karty wypłacał gotówkę o niskich nominałach, bo to zwiększa częstotliwość tychże wypłat a tym samym uzyskiwanej od banków prowizji.

Zaskakujące są natomiast wyniki ostatnich statystyk, jakie udostępnił Narodowy Bank Polski. Zgodnie z nimi nie wydaje się, by Polacy mieli potrzebę wypłacać gotówkę o mniejszych nominałach. Średnia kwota każdorazowej wypłaty rośnie, dzisiaj to 433 złotych (w ubiegłym roku było to 384 złotych). Zdaniem analityków trend ten może być jednak trochę mylący. Okazuje się, że dane te zawyżane są raczej przez osoby, które jednorazowo wypłacają całą swoją pensję i potem korzystają tylko z gotówki. Osoby, które na bieżąco korzystają z bankomatów wolą jednak podejmować gotówkę o niższej wartości.

Operatorzy bankomatów uznają, iż tendencja do wypłat gotówki o mniejszym nominale będzie stale rosła. W tym celu planowane jest nawet wdrożenie kolejnych technologii, które mają ułatwiać korzystanie z bankomatów. Gotówka o niskich nominałach ma być wypłacana przy pomocy kart zbliżeniowych, dzięki czemu cała transakcja ma odbywać się jeszcze szybciej.

2 thoughts on “Coraz więcej bankomatów z gotówką o niewielkich nominałach”

  1. Może w końcu ktoś zrobi z tym porządek wycofując banknoty 200 złotowe z bankomatów. Zawsze jak wypłacam z bankomatu 200 złotych to jest problem w sklepie gdy robię zakupy poniżej 100 złotych. Pozostaje się łudzić że to się zmieni w przeciągu najbliższych 5 lat. Podobnie z wypłatą 20 zł to jest kwota najczęściej potrzebna więc powinna zostać wprowadzona do dostępnych kwot wypłacanych z bankomatu.

  2. OBYCZAJE Armenia przyjela chrzescijanstwo jako pierwsze panstwo na swiecie na poczatku IV wieku. Wiekszosc Ormian (ponad 95%) nalezy do Ormianskiego Kosciola Apostolskiego, na ktorego czele stoi katolikos z siedziba w Eczmiadzynie. Okolo 4% populacji nalezy do kosciola ormiansko-katolickiego. Oddzielna grupe religijna stanowia Jezydzi. Kulturowo Armenia zblizona jest do krajow srodziemnomorskich. Nie obowiazuja tu szczegolne normy ubioru zwlaszcza w odniesieniu do kobiet. Mezczyzni tradycyjnie nosza sie na ciemno, ubieraja dlugie spodnie (publicznie nie pokazuja sie w krotkich spodenkach, choc taka odziez nikogo nie razi) oraz posiadaja krotko przystrzyzone fryzury. Dlugie wlosy, dready, piercing u mezczyzn sa postrzegane jako przejaw nadmiernego liberalizmu kulturowego i moga w skrajnych przypadkach wywolywac nieprzychylne komentarze. Nalezy pamietac, ze co do zasady wchodzac do kosciola kobieta powinna miec przykryte ramiona (glowa moze pozostawac odkryta), a mezczyzna nosic spodnie z dlugimi nogawkami. W Armenii religia odgrywa duza role, jest glownym czynnikiem spajajacym narod i stanowi podstawe tradycyjnej kultury. Ormianom udalo sie przez wieki ochronic bogactwo duchowe. We wspolczesnych czasach takie tradycje jak nierozerwalnosc malzenstwa, szacunek dla starszych, silne wiezy w rodzinie, gotowosc do pomocy innym i szczera goscinnosc sa zachowane i ogolnie praktykowane. Ormianie kochaja muzyke do najbardziej popularnych piosenkarzy naleza ci, ktorzy wykonuja muzyke ludowa. Wielka wage przyklada sie do literatury i oryginalnego alfabetu, ktore sa podstawa tozsamosci narodowej. Ludzie rozmawiajacy ze soba stoja bardzo blisko siebie. Osoby dobrze sie znajace zazwyczaj podczas spotkania czesto sie machinalnie dotykaja. Przy spotkaniu mezczyzni tradycyjnie podaja sobie reke i jednoczesnie caluja w policzek, jesli naleza do scislego grona rodziny lub przyjaciol. Kobiety obejmuja sie i wymieniaja pocalunki. Kultura jazdy pozostawia wiele do zyczenia, chociaz widac, ze coraz wiecej obywateli przestrzega w tej dziedzinie prawa (zapinanie pasow, ograniczanie predkosci). Nalezy zachowac ostroznosc przechodzac przez ulice lub droge.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *