Transakcje kartą w okresie świątecznym

Visa jest niekwestionowanym liderem na rynku polskim. Okazuje się, że kartę tejże organizacji posiada aż 59,1% wszystkich osób, które korzystają z kart płatniczych. Na drugim miejscu plasuje się MasterCard z wynikiem 40,1% udziałów w rynku.

Ciekawe są dane statystyczne, jakie opublikowała w ostatnim czasie Visa. Raport ukazuje ilość i wielkość transakcji zakupowych, jakie Polacy poczynili za pośrednictwem karty w okresie przedświątecznym w 2015 roku. Organizacja podała również wyniki transakcji w okresach innych aniżeli przedświąteczne, co doskonale obrazuje ile wydajemy na zakupy.

Zgodnie z opublikowanym raportem, w okresie pomiędzy 26 Listopada a 23 Grudnia za pośrednictwem karty Visa wydaliśmy blisko 9 miliardów złotych! – korzystaliśmy z niej każdego dnia około 4,4 miliona razy. Co ciekawe, w ciągu jednej godziny wydawaliśmy blisko 13,4 milionów złotych, w ciągu jednej minuty to średnio 223 tysiące złotych.

ABR SESTA opublikował natomiast raport, zgodnie z którym aż 52% Polaków deklarowała wydać w okresie przedświątecznym pomiędzy 200 a 500 złotych a tylko 21% ponad 500 złotych. Wydatki te pomijają jednak prezenty, bo na nie średnio wydajemy również 500 złotych. Jedynie 3% z nas nie kupowało podarunków wcale.

Dniem, w którym wykonano najwięcej transakcji zakupowych kartą Visa był 23 Grudzień, czyli dzień przed Świętami Bożego Narodzenia. To właśnie wtedy banki, które takowe karty wydają odnotowały łącznie blisko 6 milionów transakcji, na kwotę 466 milionów złotych. Jeśli weźmiemy zaś pod uwagę płatności online to najwięcej wydaliśmy dnia 14 Grudnia. Odnotowano wtedy transakcje na łączną kwotę 22 milionów złotych.

Ciekawe są również porównania z latami poprzednimi. Według ekspertów Visa widać wyraźnie trend rosnący. Okazuje się, że w roku ubiegłym, w okresie przedświątecznym dokonaliśmy mniej transakcji zakupowych przy wykorzystaniu kart Visa aż o 25%! Dzięki tym danym widać wyraźnie, jak chętnie nabywaną kartą jest właśnie Visa. Polacy uznają ją za najbardziej wygodny i bezpieczny środek płatności oraz obdarzają zaufaniem banki, które takowe karty wydają.

Trend rosnący widać dostatecznie nie tylko w okresie przedświątecznym – wydajemy więcej i korzystamy z płatności kartą Visa częściej przez cały rok. Chociaż nie podano jeszcze dokładnych raportów wskazujących na wydatki poczynione za pomocą karty w ciągu całego ostatniego kwartału w roku 2015 (te będą udostępnione prawdopodobnie w marcu 2016 roku) to wyniki te można śmiało prognozować na podstawie tych, które dotyczą kwartału III.

Zgodnie z nimi, w okresie od lipca do września liczba transakcji kartą Visa wzrosła aż o 37% a ich wartość o około 16%, porównując dane za III kwartał roku 2014. Zdaniem specjalistów, jeśli trend rosnący utrzymał się również w IV kwartale to okazałoby się, że w okresie od października do grudnia korzystaliśmy z kart nawet 757 milionów razy i wydaliśmy około 52 miliardy złotych. Jeśli te prognozy się potwierdzą, to po raz pierwszy w historii organizacja Visa odnotuje w Polsce wynik kwartalny, zgodnie z którym przekroczona zostanie liczba 700 milionów wykonanych transakcji na łączną kwotę ponad 50 miliardów złotych.

3 thoughts on “Transakcje kartą w okresie świątecznym”

  1. Okres świąteczny jest bardzo magiczny w kolejce do kasy z niedziałającym terminalem. Sklepy nie dbają o sprawdzanie terminali przed okresem świątecznym gdy jak podał autor jest znaczny wzrost transakcji kartą. Dlatego uważam że zawsze trzeba mieć przy sobie rezerwę w gotówce.

  2. Pingback: 30 dni do świąt – jak znaleźć budżet na świąteczne wydatki? (poradnik)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *