W dzisiejszych czasach rozwody są praktycznie normą. Można powiedzieć, że adwokaci mają pełne ręce pracy ze względu na coraz częściej występujące rozwody, które mają swój finał na sali sądowej. Podczas rozwodu majątek zgromadzony wspólnie przez małżonków podlega podziałowi. Nierówny podział majątku po rozwodzie jest jak najbardziej możliwy, ale tylko po przedstawieniu poważnej przyczyny. Dowiedz się, na czym polega taka forma rozwiązania spraw majątkowych przy rozwodzie.
Nierówny podział majątku po rozwodzie – co mówią przepisy?
Według art. 43 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nierówny podział majątku po rozwodzie możliwy jest tylko wtedy, kiedy są do tego poważne przesłanki. W takim przypadku sąd orzeka podział majątku na podstawie stopnia przyczynienia się do powstania rzeczonego majątku przez jednego z praktycznie byłych już małżonków. Dobrym powodem do nierównego podziału majątku po rozwodzie jest sytuacja, gdzie tylko jeden z byłych małżonków łoży na utrzymanie całej rodziny, a drugi w tym czasie trwoni wspólny majątek.
Przepisy nie regulują dokładnie sytuacji, w jakich możliwy jest nierówny podział majątku po rozwodzie. Jeśli jedna ze stron jest alkoholikiem, hazardzistą lub nie potrafi opanować swoich popędów zakupowych wskazujących na nałóg, sąd jak najbardziej może wydać orzecznictwo o nierównym podziale majątku. Taka decyzja następuje dopiero po dokładnym zapoznaniu się ze sprawą rozwodową i sytuacją rodzinną stron.