Windykator to pracownik firmy windykacyjnej bądź działu windykacyjnego, którego zadaniem jest egzekwowanie długów. Działa na zlecenie wierzycieli lub w imieniu firmy, która ten dług przejęła.
Windykacja należności odbywa się dzisiaj poprzez negocjacje i mediacje. To polubowne dojście do porozumienia pomiędzy stronami. Wierzyciel chce odzyskać jak najszybciej dług, dłużnikowi zależy zaś, żeby spłata nastąpiła na korzystnych dla niego warunkach. Windykator jest właśnie po to, by cały proces przeprowadzić sprawnie bez konieczności zgłaszania sprawy do sądu i egzekucji komorniczej.
Praca windykatora
W ramach windykacji polubownej windykator wysyła wezwania do zapłaty. Może odbywać się to drogą pocztową, mailem albo wiadomością sms. Może również telefonować do dłużnika albo odwiedzać go w miejscu zamieszkania czy prowadzenia działalności biznesowej (windykacja terenowa). Prowadzi negocjacje, umawia wierzyciela i dłużnika na mediacje, które mają zakończyć się ugodą i ustaleniem systemu spłaty zobowiązania.
Windykacja twarda ma miejsce dopiero wtedy, gdy dłużnik nie wykazuje chęci współpracy. Wtedy rolą specjalisty ds. windykacji jest złożenie wniosku do sądu i reprezentowanie przed tą instytucją wierzyciela. Kiedy sąd wyda stosowny wyrok, windykatora zastępuje już komornik, który ma prawo do zajęcia mienia, by odzyskać dług.
Jak zostać windykatorem?
Na stanowisko windykatora najchętniej przyjmowani są absolwenci studiów ekonomicznych, finansowych i prawniczych chociaż nie jest to obowiązkowe kryterium. Windykator nie musi również zdobywać określonych uprawnień czy zezwoleń. W tym zawodzie znacznie bardziej liczą się cechy osobowości takiego pracownika i jego predyspozycje psychologiczne. Odpowiednią wiedzę teoretyczną windykatorzy uzyskują zazwyczaj na organizowanych dla nich kursach i szkoleniach zawodowych.
Cechy dobrego windykatora
Windykator musi być doskonałym negocjatorem. Wyróżniać go musi komunikatywność, chęć pracy z ludźmi i empatia. Pracownik zajmujący takie stanowisko jest odporny na stres, opanowany, umie pracować pod presją czasu, nierzadko w trudnych warunkach. Chociaż jego zadaniem jest doprowadzenie do spłaty zadłużenia, to musi mieć na uwadze dobro obu stron sporu. Z drugiej jednak strony musi być stanowczy.
Windykator a komornik
Zarówno windykator, jak i komornik to zawody, które wzbudzają szacunek, respekt, czasem nawet postrach. Wszystko dlatego, że w obu przypadkach głównym zajęciem jest odzyskiwanie przeterminowanych należności.
Windykator działa jednak na zasadzie negocjacji miękkich. Chociaż reprezentuje wierzyciela, to dobro dłużnika jest tutaj równie ważne. Spłata zadłużenia ma odbywać się na korzystnych dla obu stron zasadach. Dłużnik często ma możliwość rozłożenia należności na raty bądź spłaty w dogodnym terminie.
Komornik zajmuje się samą egzekucją długu, kiedy sąd wydał już wyrok natychmiastowej wykonalności. Dłużnik nie ma wtedy możliwości negocjacji, zajmowane jest jego mienie. Odzyskiwanie długu z pomocą komornika wiąże się też z dużo wyższymi kosztami, które dodatkowo musi ponosić dłużnik.
Jechales kiedys na gape i nie uisciles mandatu? Uwazaj – do Twoich drzwi w kazdej chwili moze zapukac wierzyciel. A ty nawet nie musisz wiedziec, kto to. Oto opowiesc, jak w ciagu jednej chwili stalem sie wierzycielem kompletnie obcej osoby.