Kupić mieszkanie czy wynająć?

Kto najczęściej nabywa własną nieruchomość? W Polsce są to osoby w przedziale 28-40 lat. To oni zdobywają już ugruntowaną pozycję na rynku zawodowym, a dla banku są wiarygodnymi klientami z właściwą zdolnością kredytową. Cieszy też fakt, że coraz więcej mieszkań nabywanych jest za gotówkę. Co jednak z tymi, którzy muszą wyprowadzić się z rodzinnego domu, by podjąć naukę na studiach? Są na początku dorosłego życia, do wypracowania pozytywnej historii kredytowej jeszcze im daleko. Tylko 5% studentów mieszka w czasie studiów już w swoim własnym mieszkaniu. To ci, których rodzice zdążyli odłożyć na ich przyszłość i kupili mieszkanie. To też osoby, które odziedziczyły nieruchomość. Ogromna grupa studentów nadal jednak stawia na pokój do wynajęcia. Gdańsk czy Warszawa, to tylko przykłady miast, w których rynek wynajmu nieruchomości wciąż prężnie się rozwija.

Czy nabywanie mieszkań na własność przez studentów to dobry krok?

Mówi się, że własne mieszkanie to jedna z lepszych inwestycji, na której nigdy się nie traci. Jeśli więc student posiada środki na własną nieruchomość, oczywiście powinien taką kupić. Wystarczy niewielka kawalerka, by czas edukacji na uczelni wyższej przetrwać w optymalnym komforcie. W stolicy takie mieszkania można nabyć już za około 250 000 złotych, ale mówimy tutaj o lokalizacji poza centrum miasta.

Wiele osób zastanawia się jednak, czy taka inwestycja jest opłacalna? Nie wiadomo przecież, jakie kroki podejmie student w celu zawodowego rozwoju. Wyjedzie do innego miasta, a może nawet poza granice naszego kraju. Możliwości jest tak naprawdę wiele. Pamiętajmy jednak, że mieszkanie zawsze sprzeda z zyskiem, natomiast wynajmowanie nieruchomości może być jedynie stratą. Nie mówimy tu oczywiście o tanich akademikach, apartamentach, które wynajmuje się w kilka osób czy specjalnych nieruchomościach, takich jak dedykowany, samodzielny pokój do wynajęcia dla studenta. Warszawa posiada takie w swojej ofercie.

Wynajem mieszkania – co brać pod uwagę?

Wynajmując mieszkanie, należy patrzeć nie tylko na koszty, ale tez lokalizację, standard nieruchomości. Nie wszyscy właściciele chcą też wynajmować studentom w obawie przed zniszczeniem mienia czy zakłócanie ciszy. Co więcej, wynajem nigdy nie jest długookresowy. Oznacza to, że już po kilku miesiącach konieczne będzie szukanie kolejnego mieszkania.

Z drugiej jednak strony branie kredytu na mieszkanie w tak młodym wieku to ogromna odpowiedzialność i obciążenie finansowe. To decyzja najważniejsza w życiu, która może zaważyć na płynności finansowej w długim okresie. Im jednak wcześniej zostanie zaciągnięty kredyt, tym szybciej może zostać spłacony. Każdy student powinien podejmować taką decyzję indywidualnie, patrząc na swoje potrzeby, oczekiwania, ale też możliwości finansowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *