Złoto jest jednym z pierwszych środków płatniczych, jakim zaczęto posługiwać się w gospodarce oraz systemie monetarnym całego świata. Inwestorzy są coraz częściej zainteresowani właśnie tym kruszcem bowiem nie bez powodu uznaje się, iż złote sztabki i monety kupione dzisiaj, zapewnią wielokrotny zysk w przyszłości. Cena złota i jego rosnący kurs zachęcają również wszystkich początkujących, którzy dopiero zastanawiają się w jaki sposób lokować swoje oszczędności.
Okazuje się, że to właśnie złoto jest unikalnym środkiem, które jest akceptowane jako środek płatniczy niemalże w każdym zakątku świata. Ponadto, jest trwałą formą kapitału, która wykazuje odporność na wszelakie zmiany zachodzące na rynkach finansowych. Żadne kryzysy gospodarcze nie zdołały jak dotąd obniżyć wartości tego kruszcu, inwestowanie jest więc w tym przypadku najbardziej bezpieczne.
Kurs złota stale rośnie
Kurs złota stale rośnie z wielu powodów. Przede wszystkim mówi się o coraz większych trudnościach w jego wydobyciu. Co więcej, jego zasoby stają się coraz mniejsze a utrzymywanie kopalni mniej opłacalne.
Ciekawostką jest także fakt, iż tylko 1/3 wydobywanego złota może trafiać do indywidualnych inwestorów natomiast pozostała część zasila banki centralne jako rezerwa walutowa. Dzięki temu zabezpieczane są budżety państw, na wypadek ewentualnych kryzysów gospodarczych.
Notowania złota są korzystne z jeszcze kilku względów. Warto wziąć pod uwagę na przykład państwa azjatyckie, gdzie złoto ma nie tyle wartość inwestycyjną co kulturową – kurs złota wyraźnie zwiększa się wraz z nadejściem okresów świątecznych i organizacji wesel w Indiach. Znaczenie ma też gospodarka i rynek pracy w Ameryce.
Jak rynek wpływa na notowania złota?
To właśnie rynek ustala notowania złota. Na wysokość kursu wpływ ma liczba transakcji kupna – sprzedaży. Notowania te wyrażane są w dolarach za uncję trojańską. Wartość jednej uncji to średnio 31,1035 gram tego kruszcu.
Dlaczego warto lokować oszczędności w złoto?
Po pierwsze, nie da się wyprodukować złota z syntetycznych półproduktów. To surowiec, który się wydobywa a jego eksploatacja jest wyczerpywalna. Tutaj należy wziąć pod uwagę, iż złoto nie traci na wartości, ponieważ jego wydobywanie staje się coraz trudniejsze.
Eksperci zapewniają, że zarówno weterani giełdowi jak i początkujący, którzy szukają sposobu na zabezpieczenie własnych oszczędności powinni lokować w złoto nawet kilka procent swoich wszystkich środków. W ten sposób ochronią się przed bankructwem, kryzysem gospodarczym czy utratą całego majątku.
W jakie złoto inwestować?
Najpopularniejszą formą są złote sztabki i monety bulionowe. Ich cena zależna jest od co najmniej kilku czynników, takich jak kurs złota, marża producenta czy próba złota. Tym samym, w Polsce za złoto inwestycyjne uznaje się sztabki o próbie minimum 995 oraz monety o próbie co najmniej 900.
Gdzie najlepiej nabywać złoto inwestycyjne?
Inwestorom zaleca się kupowanie złota tylko u sprawdzonych producentów, ewentualnie dystrybutorów. Należy kupować surowiec, który opatrzony jest stosownym certyfikatem, dzięki któremu będziemy mieć gwarancję oryginalności.