Historia kart płatniczych

Pierwsze karty płatnicze pojawiły się na świecie blisko 60 lat temu, w Polsce zaczęto je wykorzystywać od 1968 roku, kiedy to państwowe biuro podróży Orbis podpisało umowę z Diners. Dzisiaj, chyba już nie wyobrażamy sobie dokonywania zakupów bez pośrednictwa plastikowych pieniędzy. Wylicza się, iż w portfelach Polaków znajduje się ponad 35 milionów tego rodzaju form płatności. Cenimy sobie bezpieczeństwo i wygodę dokonywania zakupów a terminale płatnicze bez wątpienia stały się już powszechną formą zapłaty (na terenie kraju, w obiektach handlowych i punktach usługowych jest ich już ponad 465 tysięcy a ich liczba wciąż wzrasta).Pierwsza koncepcja karty płatniczej powstała w USA, dokładnie w roku 1894 a już w roku 1914 ich pierwowzory zostały rozdane najlepszym klientom Western Union. Karty nowoczesne, dzięki którym można było płacić w sklepach czy restauracjach wymyślił zaś Frank McNamara, w 1949 roku – fizycznie pojawiły się na amerykańskim rynku już rok później. Ciekawostką może być fakt, iż te pierwsze były w formie tekturowych kartoników a „plastiki” pojawiły się na rynku dopiero w 1958 roku.

Tak naprawdę, o globalnym rozwoju kart płatniczych można mówić od momentu, kiedy stworzono pierwszą kartę debetową, którą można było wykorzystywać nie tylko lokalnie, ale na niemalże całym świecie. Nastąpiło to w 1991 roku i w tym samym czasie nastąpiły wielkie zmiany w bankowości także w naszym kraju. Nowe regulacje bankowości detalicznej pozwoliły oferować polskim klientom zupełnie nowe, atrakcyjne oferty, a na rynku pojawiły się różne rodzaje kart płatniczych.

Dzisiaj, do najczęściej stosowanych zalicza się karty debetowe, kredytowe i obciążeniowe – przynajmniej jedną z nich posiada aż 66% Polaków. Co ciekawe, Polska wyróżnia się na tym polu, patrząc na wszystkie kraje europejskie. To właśnie my jesteśmy liderem wdrażania nowoczesnych technologii w sektorze bankowym. Przykładem mogą być karty zbliżeniowe – ponad 79% wydawanych obecnie kart umożliwia korzystanie z terminali płatniczych bezstykowo. Zasada jest prosta – płacąc za zakupy czy usługę wystarczy zbliżyć kartę do terminala (cała transakcja trwa średnio 3 sekundy). Co ważne, przy zakupach do 50 złotych nie jest nawet wymagane potwierdzenie transakcji indywidualnym kodem PIN.

Widać wyraźnie, że Polacy zyskali ogromne zaufanie do płatności bezgotówkowych. Sami eksperci rynku potwierdzają, iż obecnie jest to najbardziej bezpieczny sposób dokonywania zapłaty. Wydaje się być logicznym, iż już niebawem gotówka może zostać całkowicie wyparta z rynku finansowego. Tak jest przecież między innymi w Szwecji, gdzie zauważa się wręcz niechęć do trzymania i posługiwania się papierowymi pieniędzmi.

Jedynym „zagrożeniem” dla kart płatniczych mogą być natomiast nowoczesne gadżety, które również pozwalają na dokonywanie zakupów czy opłatę usług bez wykorzystywania gotówki. Polacy mogą już płacić poprzez aplikacje mobilne w smartfonach, specjalnym zegarkiem, brelokiem, naklejką czy bransoletką.

Jeśli chcesz poznać opinie o terminalach płatniczych wejdź na stronę Paysquare.

10 thoughts on “Historia kart płatniczych”

  1. Popularność używania terminali w sklepach w Polsce raczkuje bo gdyby nie wymuszanie przez duże sklepy na małych wygody płacenia kartą to byłoby trudniej płacić kartą nawet w dużych miastach. Ale mogę się zgodzić z autorem że zaufanie rośnie ale co z tego jak nie wszędzie można jeszcze używać karty.

  2. Welcome Everyone
    Thanks for checking out my academic writing page . My name is Eliot.
    I have worked since high school in this niche. My passion for writing started at a young age. I wrote short stories as a child and eventually went on to work with my school newspaper.
    This early tryst into journalism eventually led me to academic writing. There is plenty of work for professional writers. I specialize in research papers , but have the skills to do all types of academic writing.
    Reach out for more information about rates and a price quote. I’m looking forward to helping you.

    Academic Writer – Eliot Estes – Hesperialovesbooks Team

  3. My name is Philip Flowers. And I am a professional Content writer with many years of experience in writing.

    My primary goal is to solve problems related to writing. And I have been doing it for many years. I have been with several associations as a volunteer and have assisted clients in many ways.
    My love for writing has no end. It is like the air we breathe, something I cherish with all my being. I am a full-time writer who started at an early age.
    I’m happy that I`ve already sold several copies of my books in different countries like England and others too numerous to mention.
    I also work in an organization that provides assistance to many students from different parts of the world. Clients always come to me because I work no matter how complex their projects are. I help them to save time, because I feel happy when people come to me for professional help.

    Academic Writer – Philip Flowers – iowafoodsystemscouncil.orgCompany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *