Coraz więcej bankomatów z gotówką o niewielkich nominałach

Chociaż do tej pory normą było, iż w bankomatach na terenie Polski można było wypłacać pieniądze o najniższym nominale 50 złotych to dzisiaj potwierdzono już fakt, iż coraz częściej istnieje możliwość wypłaty mniejszych kwot gotówki.

Jak wynika z danych przekazanych przez operatora sieci bankomatów Planet Cash, już blisko 1 500 bankomatów tylko tej marki pozwala na wypłaty sum mniejszych niż 50 złotych. Tylko w ostatnim czasie na terenie kraju pojawiło się 300 nowych urządzeń tego rodzaju, które udostępniają taka możliwość. Ciekawostką jest fakt, iż większość tychże bankomatów umożliwia wypłaty już od 20 złotych, niektóre nawet od 10 złotych.

Planet Cash nie jest jednak jedynym operatorem, który szybko reaguje na tego rodzaju potrzeby posiadaczy kart bankomatowych. Kolejnym jest Euronet, który daje możliwość wypłat minimalnej kwoty 20 złotych. Warto tutaj zaznaczyć, że operator stara się nawet zachęcać użytkowników do częstego korzystania ze swoich bankomatów organizując atrakcyjne loterie. W ten sposób sprawia, że użytkownik wypłata mniejsze sumy pieniędzy, ale częściej. Nie jest żadną tajemnicą, że operatorom właśnie na tym zależy najbardziej, przecież otrzymują prowizję od banków za każdą przeprowadzoną transakcję.

Z jednej strony trend ten podyktowany jest potrzebami konsumentów, którzy nierzadko potrzebują mniejszej sumy gotówki – najczęściej płatności dokonuje się dzisiaj kartą, niewiele jest już miejsc, gdzie przyjmowana jest jedynie gotówka. To z reguły niewielkie sklepy handlowe i punkty usługowe, w których za nabyte towary czy zrealizowane usługi płaci się niewiele. Ponadto, posiadacz karty zdecydowanie woli płacić za swoje zakupy kartą, gotówka szybko się „rozchodzi”. Wypłacając mniej, wydaje się mniej.

Z drugiej jednak prowizja dla operatorów bankomatów wynosi dzisiaj średnio 1,30 złotych od każdej transakcji. Taką właśnie płacą im wydawcy kart bankomatowych. Nic dziwnego, że zależy im na tym, by właściciel karty wypłacał gotówkę o niskich nominałach, bo to zwiększa częstotliwość tychże wypłat a tym samym uzyskiwanej od banków prowizji.

Zaskakujące są natomiast wyniki ostatnich statystyk, jakie udostępnił Narodowy Bank Polski. Zgodnie z nimi nie wydaje się, by Polacy mieli potrzebę wypłacać gotówkę o mniejszych nominałach. Średnia kwota każdorazowej wypłaty rośnie, dzisiaj to 433 złotych (w ubiegłym roku było to 384 złotych). Zdaniem analityków trend ten może być jednak trochę mylący. Okazuje się, że dane te zawyżane są raczej przez osoby, które jednorazowo wypłacają całą swoją pensję i potem korzystają tylko z gotówki. Osoby, które na bieżąco korzystają z bankomatów wolą jednak podejmować gotówkę o niższej wartości.

Operatorzy bankomatów uznają, iż tendencja do wypłat gotówki o mniejszym nominale będzie stale rosła. W tym celu planowane jest nawet wdrożenie kolejnych technologii, które mają ułatwiać korzystanie z bankomatów. Gotówka o niskich nominałach ma być wypłacana przy pomocy kart zbliżeniowych, dzięki czemu cała transakcja ma odbywać się jeszcze szybciej.

One thought on “Coraz więcej bankomatów z gotówką o niewielkich nominałach”

  1. Może w końcu ktoś zrobi z tym porządek wycofując banknoty 200 złotowe z bankomatów. Zawsze jak wypłacam z bankomatu 200 złotych to jest problem w sklepie gdy robię zakupy poniżej 100 złotych. Pozostaje się łudzić że to się zmieni w przeciągu najbliższych 5 lat. Podobnie z wypłatą 20 zł to jest kwota najczęściej potrzebna więc powinna zostać wprowadzona do dostępnych kwot wypłacanych z bankomatu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *