Transakcje zakupowe w wakacje

Chociaż szybko przyzwyczajamy się do wszelakich udogodnień to nadal wolimy płacić za zakupy gotówką – tak przynajmniej wynika z raportu opublikowanego przez Narodowy Bank Polski. Zgodnie z nim, gotówką płacimy za aż 82% wszystkich zakupów. Dziwi więc fakt, iż Polacy są liderami biorąc pod uwagę popularność korzystania z kart zbliżeniowych.

Okazuje się także, że aż 87% miesięcznych pensji wypłacana jest w naszym kraju na rachunek bankowy zaś kartę płatniczą posiada 66% z nas. Nadal jednak wypłacamy w banku bądź bankomacie niezbędne środki i posługujemy się gotówką. Czy jest to rzeczywiście bezpieczne?

Okazuje się, że nie. Płacąc gotówką jesteśmy bardziej narażeni na stratę pieniędzy – możemy ją zgubić bądź może ona zostać nam skradziona. Co więcej, realizacja zakupów trwa przy jej użyciu o wiele dłużej aniżeli płatność bezgotówkowa.

Najnowsze badania wykazują natomiast, że z każdym rokiem przekonujemy się do „plastikowych” pieniędzy. Może niebawem dogonimy kraje skandynawskie, w których gotówka już prawie całkowicie wypadła z obiegu – liczne sklepy wcale nie realizują transakcji przy jej wykorzystaniu a kartą zapłacić można nawet za gazetę od ulicznego sprzedawcy.

Na razie jednak pozostaje nosić nam grubo wypchane portfele, szczególnie wybierając się na zagraniczne wakacje, bo to wtedy polskie kantory przeżywają prawdziwe oblężenie. Okazuje się, że statystyczny Polak woli wymienić potrzebną walutę jeszcze w Polsce i zabrać ją na wakacyjne wojaże. Karta płatnicza nadal jest naszą „ostatnią deską ratunku”. Wynika to przede wszystkim z chęci zabezpieczenia się na wypadek niespodziewanych wypadków. Jadąc w nieznane miejsce nie mamy też przecież pewności, czy w okolicy dostępny będzie kantor, czy w sklepach będzie można płacić kartą. Co więcej, w ten sposób unikamy przecież ewentualnych opłat, jakie naliczają banki w związku z realizacją zagranicznych transakcji. Z fizycznym pieniądzem w portfelu czujemy się po prostu bezpieczniej.

Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie wakacyjne wydatki daje się zaplanować, nie jesteśmy w stanie przewidzieć również wysokości cen za różne produkty. Warto zaopatrzyć się więc w gotówkę, ale też pozostawić określoną sumę środków na koncie. W każdym zakątku cywilizacyjnego świata znajdziemy bankomat i zapłacimy kartą.

Idealnym rozwiązaniem jest założenie konta walutowego i korzystanie z kantorów internetowych. Dzięki temu nie musimy obawiać się wysokich prowizji, jakie może nanieść bank za realizację transakcji bezgotówkowych poza granicami naszego kraju.

Podsumowując, transakcje bezgotówkowe są dużo bardziej wygodne, szybsze i bezpieczne aniżeli te przy wykorzystaniu fizycznego pieniądza. Wyobraźmy sobie, jak szybko wakacje marzeń przerodzą się w najgorszy koszmar, jeśli tylko skradziony zostanie nam portfel ze wszystkimi oszczędnościami. Jeśli zaś skradziona zostanie karta, możemy ją w kilka chwil zablokować, uniemożliwiając tym samym wypłatę środków. Karty posiadają zresztą indywidualny kod PIN, który zapobiega przed jej wykorzystaniem przez niepożądane osoby. Bezpieczne są również płatności zbliżeniowe bowiem mogą być realizowane jedynie na niską kwotę – w Polsce do 50 złotych.

One thought on “Transakcje zakupowe w wakacje”

  1. To chyba logiczne że coraz więcej osób używa kart czyż nie? Napewno większe używanie kart jest w okresie świątecznym niż w wakacje…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *