Kobiety rządzą finansami – wszystko o różnicy w podejściu do pieniędzy obu płci

Okazuje się, że tylko połączenie sił daje szansę na optymalne zarządzanie finansami. Świadomość dotyczącą konieczności generowania oszczędności mają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Obie jednostki różni jednak podejście do uzyskiwania nadwyżki pieniędzy i wydawania zarobionych środków.

Jak dbają o finanse mężczyźni?

Panowie są skłonni do podejmowania większego ryzyka. To właśnie oni odważniej inwestują zarobione pieniądze. Co ciekawe, nawet 18% mężczyzn decyduje się na nabywanie jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. Dla porównania tylko co dziesiąta kobieta decyduje się na taki krok.

Mężczyźni nawet trzykrotnie częściej inwestują na giełdzie. Dla nich liczy się szybki zysk bez względu na podjęte ryzyko utraty wniesionego kapitału. 11% panów potwierdza, że właśnie przy wykorzystaniu agresywnych technik inwestycyjnych, udało im się zwiększyć swoje oszczędności.

Warto przy tym dodać, że mężczyźni w kwestiach oszczędzania i generowania z tych środków dodatkowych zysków wolą podejmować decyzje samodzielnie. Tylko co szósty konsultuje swoje wybory z ekspertem banku, co 10 zwraca się z prośbą o pomoc do ekspertów rynku inwestycyjnego.

Należy również wspomnieć, że mężczyźni są znacznie bardziej aktywni w kwestii poszukiwań dogodnych form pomnażania swoich oszczędności. Porównują różne oferty, mają też lepszą wiedzę w tym zakresie.

Oszczędności kobiet

Kobiety do tematu pieniędzy podchodzą o wiele bardziej racjonalnie niż mężczyźni. To one planują oszczędzanie i inwestowanie zgromadzonych środków w długim terminie, regularnie i z o wiele niższym poziomem ryzyka. Panie najczęściej wybierają konta oszczędnościowe oraz lokaty w banku – to produkty bezpieczne, które nie wiążą się z ryzykiem wniesionego kapitału.

Kobiety przewidują i planują. Oszczędzają systematycznie, dzięki odpowiedniemu zarządzaniu domowym budżetem. Okazuje się, że właśnie w ten sposób udało się zgromadzić nadwyżki pieniędzy aż 45% kobiet. 34% z nich oszczędza na tzw. czarną godzinę.

Tendencje zakupowe kobiet i mężczyzn

Kobiety wydają pieniądze w sposób bardziej przemyślany. Zaprzecza to stereotypowi o tzw. szale babskich zakupów. Panie częściej sporządzają listę zakupów, wybierają produkty, patrząc nie tylko na ich jakość, ale również cenę. Panowie najczęściej sięgają po produkt z danej kategorii, który jako pierwszy zauważą na sklepowej półce.

Kobiety mają za to dużo lżejsze podejście do zaciągania kredytów. Nowa kanapa, wyjazd na wymarzone wakacje, remont mieszkania? W kwestii dbania o komfort codziennego życia całej rodziny są skłonne decydować się na wydatki szybciej i nieco bardziej pochopnie.

Długi obu płci

Więcej długów mają mężczyźni, bo przy wydawaniu pieniędzy znacznie częściej kierują się impulsem, generują więcej niespodziewanych wydatków.

Krajowy Rejestr Długów odnotował długi Polaków na łączną kwotę 24,5 miliardów złotych, przy czym kobiety muszą regulować zaległe zobowiązania w wysokości tylko 8,4 miliardów złotych z tej puli. Pozostała część to zadłużenie panów.

Ciekawostką jest przy tym fakt, że panie mają nie tylko mniej długów, ale są one niższej wartości. Wylicza się, że przeciętne zadłużenie kobiety jest mniejsze o ponad 6 tysięcy złotych od nieuregulowanych zobowiązań mężczyzn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *